fbpx

5 powodów, które przekonają Cię do planowania działań marketingowych.

Nawet nie wiesz ile razy to słyszałam:
Po co planować? Przecież to strata czasu.
Zamiast planować lepiej działać.
Planowanie biznesu mi nie zbuduje.
itd. itp.

Samo planowanie biznesu Ci nie zbuduje, ale  działanie bez planu też nie. Najsensowniej jest działać mając plan.

Ja jestem absolutnie za planowaniem. Oczywiście na siłę nikogo do swoich racji przekonywać nie będę. Ale z mojej perspektywy planowanie ma znacznie więcej plusów niż minusów, bo oprócz dyskusyjnego argumentu o stracie czasu nic innego nie przychodzi mi do głowy. Dla mnie samej planowanie to znak, że na poważnie myślę o swoim biznesie.

A o to konkretnie co mi to daje:

1. Nadaje sens mojemu działaniu
Mając  konkretny plan po prostu wiem co i w jakiej kolejności jest do zrobienia aby zrealizować cel finansowy i ten w postaci zadowolonych i wracających klientów.
Ale przede wszystkim  pozwala na wykorzystanie w najlepszy  możliwy sposób  zasobów, które  posiadam.  Głównie  mam na myśli czas, który mogę i chcę przeznaczyć na prowadzenie mojego biznesu (i działań marketingowych, bo o tym tutaj mówimy).
Co ważniejsze plan pozwala mi sprawdzić w którym miejscu do realizacji celu się znajduję, co mam jeszcze do zrobienia czy jestem daleko czy blisko.

2. Pozwala uporządkować chaos w głowie, ogarnąć tysiąc pomysłów na minutę i iść do przodu a nie kręcić się w kółko
Tworzenie planu działania zmusza do zatrzymania się i do refleksji, a to z kolei pozwala uporządkować chaos w głowie i tysiąc pomysłów na minutę.  Zastanawiamy się co jest dla nas  dobre a co lepsze,  nadajemy priorytety naszym wyborom, koncentrujemy się na wybranych pomysłach i działaniach a to pozwala nam iść  do przodu a nie kręcić się w kółko. Bo nie musisz zastanawiać  się codziennie rano na nowo co jest do zrobienia (a tak przy okazji pomyśl tylko, ile czasu mogłabyś zyskać i przeznaczyć na coś innego gdybyś miała taki plan). Efektem ubocznym posiadania planu jest też to, że pracuje Ci się lepiej i przyjemniej.

3. Narzuca mi dyscyplinę działania, motywuje do podjęcia aktywności
Jest moim prywatnym, osobistym zobowiązaniem przed samym sobą (nie muszę tego ogłaszać światu). Plan narzuca mi dyscyplinę działania, motywuje do podjęcia aktywności. A jeśli masz to rozpisane na papierze (a do tego Cię zachęcam), bo sama wiesz, że pamięć bywa ulotna, trudniej Ci to zignorować i udawać ze tego nie ma. I stosować wymówki i uniki.
Plan sprowadza mnie do tu i teraz, nie bujam gdzieś w obłokach, pozwala mi przełożyć moją wizję (wizję mojego biznesu) na konkretne działania.

4. Pozwala na wybór rozwiązań i podejmowanie decyzji dobrych dla mnie i mojego biznesu , a nie przypadkowych podpatrzonych u innych. Planowanie daje mi komfort pracy, moje działanie nie sprowadza się do gaszenia pożarów. Mam czas aby pomyśleć, zastanowić się i wybrać  to co wg mnie jest dla mnie najlepsze.  Mogę  z wyprzedzeniem zastanowić się nad najlepszą drogą do realizacji celu. Planowanie pomaga skupić się na celu i wracać do tego co jest najważniejsze. Bo umówmy się nasza codzienność obfituje w rozpraszacze, które będą odciągać naszą uwagę. A mając plan łatwiej jest wrócić do tego co rozpoczęłaś.

5. Pozwala zminimalizować ryzyko nietrafionych decyzji i oszczędza moją kieszeń
No i w końcu jest coś o pieniądzach. Planowanie pozwala zminimalizować ryzyko nietrafionych decyzji i oszczędzi Twoją kieszeń. Bo będziesz działać z rozmysłem a nie pod wpływem emocji. Planowanie pozwala na podejście do własnego biznesu bez emocji i na chłodno przekalkulowanie i sprawdzenie  co jest dla mnie dobre, co się u mnie sprawdza a co nie jest mi potrzebne.

Oczywiście aby plan doprowadził Cię do celu, trzeba go odpowiednio przygotować.
Więc jeśli
 nie chcesz  pracować na darmo i za darmo – zapisz się na listę zainteresowanych kursem online, poznaj schemat działania, który pozwoli Ci: 1) zbudować własną markę, 2) wypromować produkt, 3) zapewnić sobie sprzedaż, nie martwić się opłaty i inne finansowe zobowiązania.